Dernek SandığıDeğerli Sağlık Turizmi Paydaşları,Kurulduğu gün tüzüğüne aktif tanıtım ve pazarlama yapmayı temel hedef olarak koyan derneğimiz, sektörün gelişmesine yönelik çeşitli projeler üreten, yurtdışı fuarlara ve seminerlere aktif katılım gösteren, ücretsiz sağlık turizmi eğitimleri düzenleyen, üyelerinin tanıtım ve pazarlama çalışmalarına destek veren, yurtdışındaki kamu ve özel kuruluşlarla üyelerini buluşturan bir sivil toplum kuruluşu olmuştur.


‘’Sağlık Turizmi’’ kelime anlamı dışında işin mali boyutuyla analiz edildiğinde sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yurtdışından hasta bulmaya yönelik gerçekleştirdikleri reklam ve tanıtım faaliyetleri sonrasında ülkemize tedavi için gelen hastalara yönelik sundukları hizmet karşılığı elde ettikleri döviz bakımından son 5 yılda ülkemizde oldukça popüler bir iş oldu. Uzun yıllar sağlık turizmi yapan üyelerimizde dahil olmak üzere son dönemde sektörden çok fazla sayıda geri dönüş almaktayız. Yapılan bildirimlerin pek çoğu eskisi kadar çok hasta gelmemesi ve kendilerini tanıtmak için yeterince finansal kaynak bulamamaları ile ilgili.


Özellikle küçük bütçelerle sağlık turizmine başlayan ve kısa zamanda sağlık turizminden kazanç elde etmeyi düşünen girişimciler, süreçte işletmelerini finansal olarak ayakta tutmakta zorlanıyor ve daha 1 yıl olmadan işletmelerini kapatmak durumunda kalıyorlar. Aynı şekilde uzun yıllar bu sektörde çalışan büyük ölçekli klinik ve hastaneler de artan maliyetlerden dolayı eski kadar reklam ve tanıtıma kaynak aktaramadıklarını, hastayla iletişim kuramadıklarından hasta sayılarında ciddi düşüş yaşadıklarını sıklıkla dile getiriyorlar.


Tüm geri dönüşleri titizlikle not eden Dernek yönetimimiz, uzun araştırmalar ve yasal mevzuat incelemelerinden sonra sektörün finansal ihtiyaçlarına yönelik kültürümüzden gelen İMECE sistemini, üyelerin yardımlaşması ve ‘’BİZ’’ anlayışıyla birleştirerek USTTAK ‘’Sağlık Turizmini Geliştirme ve Yardımlaşma Sandığı’’ nı kurdu.


USTTAK ‘’Sağlık Turizmini Geliştirme ve Yardımlaşma Sandığı’’ üyelerinin Sağlık Turizmi Sektöründe reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmak üzere, ihtiyaç duyacağı finansal desteği, yine üyelerinin vereceği sandık aidatları ve bağışlarla sağlamak üzere bir model oluşturdu. (Tablo) Üyelerimiz ücretsiz olan USTTAK üyeliğine müteakip gönüllük esasına göre yapacakları Dernek sandığı üyelikleri ile birlikte isterlerse Sağlık Turizmi tanıtımlarında kullanmak üzere Sandık anlaşmalı kuruluşlardan yapacakları hizmet alımları için aylık ödemiş oldukları üyelik aidatının 20 katı tutarında kredi/avans kullanabilecekler.


USTTAK Sandığının sektörde deneyimli hizmet sağlayıcılar arasından seçtiği Anlaşmalı Kuruluşlar listesi sürekli güncellenecek, bu sayede üyelerin doğru, güvenilir ve hizmet kalitesi yüksek hizmet sağlayıcılardan hizmet alması sağlanacaktır. Aynı zamanda sektörü tanımayan ve deneyimsiz hizmet sağlayıcılarla üyenin zaman ve para kaybetmesinin önüne geçilecek, Dernek sandığının anlaşmalı kuruluşlardan yaptığı anlaşmalarla üyelere özel indirimler ve faizsiz %100 prefinansman üyeye mikro kredi olarak tahsis edilecektir.


Üyelerimiz ihtiyaçlarını karşılamak için almış oldukları bu kredi/avansları yine sağlık turizmi için kullanmaları, ülkemizin için bir çarpan etkisi yaratarak sektöre bir hareket getirecek, ülkemize olan döviz girişini hızlandıracaktır. İşbirliği kuruluşu USTTAK olarak bize düşen görev, bugün olduğu gibi bundan sonrada sektör için faydalı ve yararlı projeler geliştirmek ve üyelerimize maksimum katkı sağlamak olacaktır.

Sağlık Turizmi sektörüne ve ülkemize hayırlı olması dileğiyle….


Sizleri USTTAK ailemize bekliyoruz.